close
На главную Факти про Камні Словник термінів
Top Panel

Про каміння

315685

ЗНАКИ ЗОДІАКУ - ДАТИ НАРОДЖЕННЯ

in Камні та Зодіак
Аби визначити знак зодіаку по даті нарождення скористайтесь цією невеликою шпаргалкою. Отже дата вашого народження повинна припадати на один із зазначених…
136941

Дорогоцінні камені - назви та фото

in Метали
На сторінці представлені всі назви та фотографії дорогоцінних каменів, про які є інформація на сайті. Більшість каменів має різновиди (наприклад…
41447

Камені по знаках зодіаку

in Камні та Зодіак
Народи найбільших цивілізацій миру тисячоріччями створювали численні й самі оригінальні знакові системи. Саме звідти пішов обкутаний містичною символікою мова…
35999

КАМЕНІ для знака зодіаку ТЕЛЕЦЬ

in Камні та Зодіак
Камені тельця, камені для знака зодіаку телець, дорогоцінні камені талісмани обережи амулети телецкамни для знака зодіаку ТЕЛЕЦЬ: Авантюрин, агат, александрит,…

Словник термінів

КАМЕНІ Й МІНЕРАЛИ. Словник термінів

АГРЕГАТ МІНЕРАЛІВ - зросток кристалів мінералів. Він може бути мономинеральним, тобто складається з одного мінерального виду, і полімінеральним, що складається з декількох різних мінералів.

АЛЛОХРОМАТИЗМ - фарбування мінералу, викликане сторонніми


тонкорассеянними механічними домішками.

АНШЛІФ - зразок руди, гірської породи й т.п., ретельно відполірований з однієї сторони для детального вивчення під мікроскопом у відбитому світлі.

АСТЕРИЗМ - зірчастий ефект перехресних світлових променів, викликаний скупченням дрібних волокон, кристалів або каналів, відповідно орієнтованих до осі кристала. Ефект опалесценції у вигляді трьох - або багатопроменевої зірки.

БЛИСК - зовнішній вигляд мінералу у відбитому світлі. Блиск розрізняють скляний, алмазний, напівметалевий, металевий. Блиск залежить ще й від характеру поверхні мінералу й визначається як жирний, шовковистий, перламутровий, матовий, смолистий, воскової.

В'ЯЗКІСТЬ - опір удару.

ГАЛТОВКА - спосіб масового шліфування в обертовому барабані (окативание) у середовищі абразивних матеріалів і мийних засобів. Галтованні камені зберігають форму поміщених уламків з окатанними кутами.

ГЕММОЛОГИЯ - наука про самоцвіти, дорогоцінні й виробні камені. У сферу інтересів геммологии входить вивчення, діагностика, оцінка й ціноутворення, обробка самоцвітів, а також створення нових синтетичних і облагороджування низькосортних природних самоцвітів.

ГЕНЕЗИС - походження мінералу; група питань, що стосуються умов утворення даного мінералу, його зміни в часі й у різних умовах залягання, процесів як зухвалі ці зміни, так і відбуваються при цьому. Інакше кажучи, вся історія мінералу в земній корі.

ГРАН - одиниця маси для перлів, що становить чверть карата, або 50 мг.

ДЕКОРАТИВНО-ПРИКЛАДНЕ МИСТЕЦТВО - створення художніх виробів, що мають практичне призначення в побуті й отличающихся декоративній образності (посуд, меблі, прикраси, одяг і т.д.). Демонструє не тільки смак і фантазію художника, але й відбиває матеріальні й духовні інтереси людей; зберігає національні особливості. У декоративному мистецтві певної історичної епохи яскраво виражені риси певного стилю (готика, барокко й т.д.).

ДЕНДРИТ - кістяковий кристал або агрегат зрослих кістякових кристалів деревоподібної форми.

ДІАДЕМА - налобна або головна прикраса з рівним нижнім краєм і зубцеобразним верхнім. Звичайно робилася із золота й прикрашалася дорогоцінними каменями.

ДИХРОИЗМ - «двуцветность» каменю, обумовлена розкладанням падаючого променя світла на два промені, які поглинаються або відбиваються по-різному.

ДРУЗА - скупчення кристалів мінералів, наросших одним кінцем на стінки порожнеч у породах або на поверхню шарів і т.д. Кінці кристалів, звернені убік порожнього простору, покриті гранями.

ДРУЗОВАЯ ПОРОЖНИНА - порожнеча в гірській породі, частіше в жилі, стінки якої покриті «щітками», що складаються із кристалів.

ЗІРЧАСТІ КАМЕНІ - сині або червоні ( або огранені у вигляді кабошона й шестипроменеву зірку, що дающие при відповідному яскравому освещении.

ГРА КАМЕНЮ - оптичні ефекти, обумовлені відбиттям світла від лінійних неоднородностей усередині каменю.

ЗЛАМ - характер поверхні уламка. Є важливою діагностичною ознакою. Злам розрізняють раковистий, заїдливий, волокнистий, рівний, нерівний, східчастий і землистий.

ИРИЗАЦИЯ - райдужна гра кольору усередині або на поверхні каменю, викликана розкладанням світла.

КАБОШОН - форма огранювання каменю, що має криволінійну поверхню, зокрема, у вигляді півкулі.

КАМ'ЯНИЙ ВІК - найдавніша епоха в житті людства, що веде свій початок від появи кам'яних знарядь праці до виготовлення предметів з і Початок її - приблизно 800 000 років тому, закінчення - близько 6 000 років тому на древньому Сході й 4000 років тому в Європі. На деяких територіях тривав до XIX в. Ділиться на палеоліт, мезоліт і неоліт.

КАРАТ - міра ваги дорогоцінних каменів, тридцятилітній 0,2 г (200 мг).

КОЛЕТА - маленька грань із нижньої сторони каменю, тобто павільйону. При її відсутності павільйон завершується шипом.

КОРОНА, коронка - верхня частина ограненого каменю, розташована вище рундисти (ободка).

МОЗАЇКА - один з видів монументального мистецтва. У мозаїці зображення й орнамент складаються зі шматочків різнобарвних натуральних каменів, скла (смальти), кераміки, дерева й інших матеріалів.

ОПАЛЕСЦЕНЦІЯ - оптичне явище, пов'язане з інтерференцією світла. Молочно-біле або перламутрове світло, що відбивається від і деяких інших каменів.

ОПТИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ - це прозорість, двупреломление, поляризующие властивості й т.д.

ПАВІЛЬЙОН, кюласса - нижня частина ограненого каменю, розташована нижче рундисти (ободка).

ПЕРЕЛИВЧАТОСТЬ - ефект « ока» (мерехтіння світлової смуги), викликаний розташуванням паралельно-волокнистих агрегатів, голчастих кристалів або каналів.

ПИРОЕЛЕКТРИЧЕСКИЕ ВЛАСТИВОСТІ - поява електричної напруги на гранях кристала при нагріванні.

ПРОЗОРІСТЬ (світлопроникність) - здатність мінералу пропускати світло.

П'ЄЗОЕЛЕКТРИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ - якщо до граней кристалів підвести електрична напруга, кристали деформуються: стискуються або розтягуються. І навпаки, якщо стискати або розтягувати пьезокристалл, на його гранях виникають електрична напруга. Як правило, всі пироелектрические кристали є пьезоелектриками, але не всі пьезоелектрики володіють пироелектрическими властивостями. Ці властивості кристалів використовуються в техніку багато років (наприклад, звукосниматели в програвачах).

РУНДИСТ - пасок-ободок зіткнення верху й низу ограненого каменю.

СВІТЛОЗАЛОМЛЕННЯ - відхилення напрямку світлового променя при входженні в інше середовище. Виміряється спеціальним приладом - рефрактометром. Це один з найважливіших ознак діагностики. Чим вище показник переломлення мінералу, тим сильніше його блиск.

СИЛІКАТИ - мінерали, до складу яких входить кремнезем. Грають особливо важливу роль у будові земної кори, що містить 26% кремнію. Понад третину мінералів є силікатами.

СКАРНИ - гірські породи, що складаються з піроксенів, сульфідів і інших мінералів, що утворяться при контакті гранітів і вапнякових порід. Містять руди вольфраму, олова, заліза, кобальту, і ін.

СПАЙНІСТЬ - здатність мінералів розколюватися по певних напрямках, образуя в розколі плоскі поверхні.

ТАБЛИЦЯ, площадка - верхня горизонтальна грань ограненого каменю.

ТВЕРДІСТЬ - опір царапанию. Звичайно прийнято визначати по Мооса.

ТЕКТИТИ - таємничі шматочки зеленуватого скла, що зустрічаються в різних місцях земної кулі. Звичайно мають власна назва по місцевості, де вони виявлені: молдавит, австралит і т.д.

ТРОЙСКАЯ УНЦІЯ - одиниця маси для дорогоцінних каменів і дорогоцінних металів, рівна 151,5 карата (30,3 г).

ФАСЕТКА - грань ограненого каменю.

ФЛЮОРЕСЦЕНЦІЯ - властивість речовини випромінювати світло при дії на нього ультрафіолетових променів. З дорогоцінних каменів це характерно для деяких і

ФОРМА КРИСТАЛІВ - для кожного мінералу характерна певна форма кристалів. Кристалічних форм відомо близько 40 тисяч. Всі вони укладаються всього в 7 груп. У більшості мінералів число кристалічних форм досить обмежено: 3-5, рідко 10. І тільки деякі мінерали, такі як і відрізняються винятковим багатством (по нескольку десятків) кристалічних форм.

ФОСФОРЕСЦЕНЦІЯ - властивості речовини тривалий час випромінювати світло після впливу на нього ультрафіолетового або видимого випромінювання.

КРИХКІСТЬ - здатність каменю кришитися під тиском.

КОЛІР, або фарбування самоцвіту, - один з важливих діагностичних ознак.

РИСА МІНЕРАЛУ - колір його порошку, одержуваний при проведенні мінералом риси по шорсткуватої, не глазурованої поверхнні порцеляни, наприклад, по зламу розбитої тарілки.

ШТУФ - зразок породи, руди й т.п. розміром приблизно з долоню або трохи більше.

ЩІТКА - більш-менш плоский штуф з наросшими кристалами


Додатково про камінь
Історично мінерал нефрит щільно прив'язаний до епохи с
Сподумен добувається людиною досить давно, але як ювел
Краплинне срібло - рідкий і дуже гарний матеріал, що ма
Місячний камінь - це камінь легенд і романтичних істор
Камені, які вважаються дорогоцінними, давно перестали
Вульфеніт - складний мінерал у всіх змістах. Він має ск