close
На главную Камні та Історія Мезозойська ера Крейдової період
Top Panel

Про каміння

318537

ЗНАКИ ЗОДІАКУ - ДАТИ НАРОДЖЕННЯ

in Камні та Зодіак
Аби визначити знак зодіаку по даті нарождення скористайтесь цією невеликою шпаргалкою. Отже дата вашого народження повинна припадати на один із зазначених…
137800

Дорогоцінні камені - назви та фото

in Метали
На сторінці представлені всі назви та фотографії дорогоцінних каменів, про які є інформація на сайті. Більшість каменів має різновиди (наприклад…
41620

Камені по знаках зодіаку

in Камні та Зодіак
Народи найбільших цивілізацій миру тисячоріччями створювали численні й самі оригінальні знакові системи. Саме звідти пішов обкутаний містичною символікою мова…
36363

КАМЕНІ для знака зодіаку ТЕЛЕЦЬ

in Камні та Зодіак
Камені тельця, камені для знака зодіаку телець, дорогоцінні камені талісмани обережи амулети телецкамни для знака зодіаку ТЕЛЕЦЬ: Авантюрин, агат, александрит,…

Мезозойська ера Крейдової період
Крейда - крейдової період - останній період Мезозойської ери, почався 145 мільйонів років тому й закінчився 65 мільйонів років тому. Тривав він близько 80 мільйонів років.

У крейдовому періоді з'явилися покритосеменні - квіткові рослини. Це спричинило збільшення розмаїтості комах, які стали запильниками квітів. Так що рослинний покрив Землі в крейдовому періоді вже не викликав би подиву в сучасної людини. Чого не скажеш про тваринний світ того часу.

Серед наземних тварин царювали різноманітні динозаври. Динозаврів підрозділяють на дві групи - ящеротазових, серед яких були як хижаки, так і травоїдні форми, і птицетазові, винятково растительноядні. Найвідоміші ящеротазові динозаври - тираннозаври, тарбозаври, бронтозаври. Серед птицетазових ящерів відомі цератопси, игуанодони, стегозаври. Це був період розквіту гігантських ящерів - багато динозаврів досягали 5-8 метрів у висоту й 20 -ти метрів у довжину.

Крилаті плазуючі - птеродактилі займали практично всі ніші повітряних хижаків, хоча вже з'явилися справжні птахи. Таким чином, паралельно існували літаючі ящери - птерозаври, що планують, а може бути й літаючі ящери типу археоптерикса, птаха-енанциорниси й справжні веерохвості птаха.

Крейдової період, що вважають епохою динозаврів, був і часом появи більшості сучасних груп ссавців. У крейдовому періоді з'явилися перші плацентарні ссавці, причому вже виділилися групи копитних, комахоїдних, хижаків і приматів.

Виникли сучасні ящірки й змії, так що змії - відносно молода група. Одна із груп ящірок пішла у воду - так виникли мозазаври, грізні хижаки кінця крейдового періоду, що досягали іноді 20-ти метрової довжини. У морях ссавців ще не було, а нішу великих хижаків займали водні рептилії - іхтіозаври, плезіозаври, плиозаври. Велик і численними були акули, частина з них жили й у прісних водоймах.

Дуже велике була розмаїтість морських безхребетних. Як і в юрському періоді, були дуже широко поширені амоніти й белемніти, брахиоподи, двустворки й морські їжаки. Серед двостулкових молюсків більшу роль у морських екосистемах грали юри, що з'явилися наприкінці, рудисти - молюски, схожі на одиночні корали, у яких одна стулка була схожа на кубок, а друга накривала його як своєрідна кришечка.

До кінця крейдового періоду серед амонітів з'явилося дуже багато гетероморфних форм. Гетероморфи виникали й раніше, у тріасі, але кінець мела став часом їхньої масової появи. Раковини гетероморфов не були схожі на класичні спирально-закрученні раковини мономорфних амонітів. Це могли бути спіралі з гачком на кінці, різні клубки, вузли, розгорнуті спіралі. Палеонтологи поки не прийшли до єдиного пояснення причин виникнення таких форм і їхнього способу життя.

У морях уже жили практично сучасні восьминоги й кальмари, палеонтологи думають, що вони виникли ще наприкінці юри, хоча й рідко зберігалися в палеонтологічному літописі через відсутність раковин. Чи сприяли вони вимиранню своїх родичів - амонітів і белемнітів, або просто зайняли ніші, що звільнилися, після світової кризи - цього ми поки не знаємо.

Протягом крейдового періоду тривав розкол материків. Лавразия й Гондвана розпадалися на частині. Південна Америка й Африка віддалялися друг від друга, і Атлантичний океан ставав усе ширше й ширше. Африка, Індія й Австралія також почали розходитися в різні сторони, і до півдня від екватора в підсумку утворилися гігантські острови.

Наприкінці крейдового періоду відбулося найвідоміше й дуже велике вимирання багатьох груп рослин і тварин. Вимерли багато хто голосеменні рослини, всі динозаври, птерозаври, водні рептилії. Зникли амоніти, багато хто брахиоподи, практично всі белемніти. В уцілілих групах вимерло 30-50% видів.

Причини крейдової катастрофи до кінця не зрозумілі. Зараз самою популярною теорією стала астероидная - пояснююче вимирання динозаврів і інших організмів падінням гігантського астероїда й последовавшей за цим «астероидной узимку». Зважаючи на все, це не зовсім вірно. Ця версія не може пояснити, чому ті або інші організми вижили, коли інші загинули. Крім того, багато груп тварин явно почали вимирати задовго до кінця мела. Перехід тих же амонітів до гетероморфних форм теж явно свідчить про якусь нестабільність. Дуже може бути, що дуже багато видів уже були підгострені якимись довгостроковими процесами й стояли на шляху вимирання, а катастрофа - астероїд, посилення вулканізму або зміна клімату через рух материків - просто прискорили процес.
Додатково про камінь
Юра - юрський період - почався близько 215, а закінчився 14
Штучний камінь Polystone ще один матеріал для виробництва
КВІТКОВИЙ АГАТ - агат з малюнком, що нагадує квіти. ЦЕА
ЖАД, - а, м. - загальне найменування жадеита й нефриту. # В
Самою старою структурною характеристикою є зміст у ґр
ЛАБРАДОР, - а, м. - породообразующий мінерал сірого, темн