Top Panel

Про каміння

315645

ЗНАКИ ЗОДІАКУ - ДАТИ НАРОДЖЕННЯ

in Камні та Зодіак
Аби визначити знак зодіаку по даті нарождення скористайтесь цією невеликою шпаргалкою. Отже дата вашого народження повинна припадати на один із зазначених…
136929

Дорогоцінні камені - назви та фото

in Метали
На сторінці представлені всі назви та фотографії дорогоцінних каменів, про які є інформація на сайті. Більшість каменів має різновиди (наприклад…
41441

Камені по знаках зодіаку

in Камні та Зодіак
Народи найбільших цивілізацій миру тисячоріччями створювали численні й самі оригінальні знакові системи. Саме звідти пішов обкутаний містичною символікою мова…
35997

КАМЕНІ для знака зодіаку ТЕЛЕЦЬ

in Камні та Зодіак
Камені тельця, камені для знака зодіаку телець, дорогоцінні камені талісмани обережи амулети телецкамни для знака зодіаку ТЕЛЕЦЬ: Авантюрин, агат, александрит,…

Гранат

КАМЕНІ Й МІНЕРАЛИ. Гранат

Гранати - це ціла група різновидів силікатів, близьких по сполуці (існують близько 25 різновидів). Назва відбулася від латинського "granatus" (зернистий), тому що червоні кристали гранатів нагадують зерна плода граната. Ювелірний інтерес представляють: піроп, альмандин, спессартин, гроссуляр, андрадит, уваровит.

Піроп

камені й мінерали росії. піроп
  Синоніми:
  карбункул. Клас: силікати. Формула: Mg3Al2(SiO4)3, силікат магнію й алюмінію. Твердість: 7-7,5. Питома вага: 3,65-3,8. Колір: темно-червоний, вогненно-червоний з коричнюватим відтінком. Риса: біла. Схожі мінерали: альмандин, шпінель, рубін.

Найчастіше саме цей різновид називають гранатом, а інші своїми іменами. Густо-рожевий різновид піропу одержав назву «родолит». Прозорість піропу - у межах від прозорого до просвітчасті. Блиск скляний до жирного. Тендітний. Стійкий до дії кислот. Всі різновиди граната добре витримують високу температуру, однак тривале нагрівання каменю й нагрівання до температури понад 500°С може викликати збільшення кількості внутрішніх тріщин і тим самим зниження ступеня прозорості. А при температурі понад 1000 °С усе гранати, крім уваровита, плавляться. Більшу частину Піропів гранують трояндою або кабошоном. Кращі гранати добуваються в Чехії, де він з найдавніших часів був обов'язковою прикрасою національного жіночого одягу. Відомий людству більше 3 тисячоріч. У часи античності й середньовіччя до нього відносили більшість інших червоних каменів. Починаючи з XVI в. прикрасами із граната прославилася Богемія, однак «гранатова ювелірна техніка» з'явилася лише в XVIII в. Тому що зерна богемского граната невеликі (не більше 8 мм), те в композицію прикраси додавали темно-червоний альмандин (з Індії) або тирольский гранат червоного-фіолетово-червоного кольору. В XIX в. у прикраси із гранатом стали додавати дрібні перли. У цей час воліли використовувати гарнітури із гранатових прикрас, які складалися з кольє або намиста, браслета, брошки, серг і кільця. Прекраснейшее прикраса з богемских гранатів, що нам сьогодні відомо, носила Ульрика фон Леветцов, що викликала преклоніння сивоволосого Ґете. Гарнітур був виготовлений в 1820 р. з 448 гранатів і складається з намиста в п'ять ниток, серг, брошки, двох браслетів і кільця. Він перебуває в Тршебеницком музеї в Богемії.

Найбільш значні родовища його в Чехії (у розсипах), на Мадагаскарі, у ПАР (попадає на ринок як «капский рубін»), США (відомий як «аризонский», «колорадський», «американський рубін»), Австрії, Шрі-Ланці, Аргентині, Австралії, Норвегії, Бразилії, Замбії, у Росії - у Республіці Саха.

Альмандин

камені й мінерали індії. альмандин
  Синоніми: цейлонський рубін. Клас: силікати. Формула: Fe3Al2(SiO4)3, силікат заліза й алюмінію. Твердість: 7,5. Питома вага: 3,95-4,2. Колір: червоний з фіолетовим відтінком. Риса: біла.

Це найпоширеніший різновид граната. Червоний колір Альмандина може мати лілові відтінки аж до фіолетового. Альмандини найчастіше світліше піропів. Прозорість у межах від прозорого до просвітчасті. Блиск скляний до жирного. Тендітний. Огранювання альмандинів залежно від розмірів і прозорості різні - від брильянтової до кабошонів. Широко застосовуються для виготовлення намиста як упорядкованих форм, так і галтованних. Альмандин у стародавності прикрашав численні скіфські діадеми.

Родовища знайдені в Австрії, на Мадагаскарі, у Бразилії, Канаді, Австралії, Фінляндії, США, Індії, Шрі-Ланці, Афганістані й ін. У Росії зустрічаються на Чукотці, на Уралі, у Якутії, Приладожье. Альмандин на світовому ринку коштує дорожче піропу й нерідко його називають «цейлонським рубіном».

Спессартин

каталог дорогоцінних каменів і минералов. спессартин
  Клас: силікати. Формула: Mn3Al2(SiO4)3, силікат марганцю й алюмінію. Твердість: 7-7,5. Питома вага: 4,12-4,2. Колір: рожевий, жовтогарячий, червоний^-червоний-червоний-коричнево-червоний. Риса: біла.

Спессартин - це рідкий різновид граната. Назву одержав по місцю знахідки - Шпессарт у Баварії. Прозорість - від прозорого до просвітчасті. Блиск скляний до жирного. Тендітний. Іноді є александритовий ефект. Зустрічаються ювелірні кристали до 5 см, але зразки більше 5 каратів - рідкість. Родовища є в Німеччині, на Мадагаскарі, у Мозамбіку, Бразилії, США, Шрі-Ланці, Швеції.

Гроссуляр

родовище каменів і минералов. гроссуляр
  Клас: силікати. Формула: Ca3Al2(SiO4)3, силікат кальцію й алюмінію. Твердість: 7-7,5. Питома вага: 3,6-3,68. Колір: зелений, жовтий^-жовтий-зеленувато-жовтий, бурий^-бурий-мідно-бурий. Риса: біла. Схожі мінерали: демантоид, смарагд.

Гроссуляр названий за аналогією з фарбуванням плодів аґрусу. Прозорість - від прозорого до просвітчасті. Блиск скляний до жирного. Тендітний. Можна зустріти інші назви інакше пофарбованих гроссуляров: безбарвний - лейкогранат; жовтогарячі-жовтогарячу-жовтогаряче-жовтогаряча-коричнювато^-жовтАИарячий - гессонит; зелений (щільний, непрозорий) - гидрогроссуляр. Є в Мексиці, США, Німеччини, Шрі-Ланці, ПАР, Танзанії, у Росії - на Уралі, у Якутії й ін.

Андрадит

будова мінералів і каменів. андрадит
  Клас: силікати. Формула: Ca3Fe2(SiO4)3, силікат кальцію й заліза. Твердість: 6,5-7. Питома вага: 3,83-3,85. Колір: від жовтого до зеленого. Риса: біла. Схожі мінерали: гроссуляр, перидот (хризоліт), зелена шпінель, турмалін, везувіан, смарагд.

Блиск алмазний. Тендітний. Ювелірні зразки прозорі. Андрадит - це зеленуватий і жовтий різновиди граната, що узагальнюють дві ювелірні різниці - топазолит і демантоид. Топазолит - жовтий, жовтий^-жовтий-лимонно-жовтий, жовтий^-жовтий-зеленувато-жовтий андрадит, схожий на топаз. Зустрічається у Швейцарії й італійських Альпах.

Демантоид - зелений, зелений^-зелений-золотаво-зелений, одержав свою назву завдяки сильному блиску й грі, майже як в алмаза (діаманта). Іноді має ефект « ока». Демантоид - один з найцінніших ювелірних різновидів граната. Кристали, як правило, дрібні. Тому, використовуючи сильний алмазний блиск демантоида, його гранують брильянтовим огранюванням. Знайдений на Уралі.

Відома також чорний, непрозорий різновид андрадиту за назвою меланит. Родовище його є в Кайзерштуле (Німеччина). Використовується як жалобні прикраси.

Уваровит

опис каменів і минералов. уваровит
  Клас: силікати. Формула: Ca3Cr2(SiO4)3, силікат кальцію й хрому. Твердість: 7. Питома вага: 3,77. Колір: зелені-зелену-зелене-зелена-трав'янисто^-зелений до зелений^-зеленого-смарагдово-зеленого. Риса: біла. Схожі мінерали: смарагд.

Уваровит названий на прізвище російського міністра освіти графа А. А. Уварова (1786-1855). Прозорість - просвітчастий. Блиск сильний до алмазного. Тендітний. Зустрічається, як правило, у вигляді скоринок дрібних кристалів - щіток. Різні за формою щітки використовуються як вставки в прикраси.

Відомий на Уралі, у США, Ефіопії, Фінляндії

У цей час у багатьох країнах миру стали синтезувати подібні із гранатами мінерали. У нас вони йменуються «гранатитами».

Гранатам присвячений №46 журналу Мінерали. Скарбу землі.


>
Додатково про камінь
КАМЕНІ Й МІНЕРАЛИ. Аурипігмент Клас: сульфіди. Формул
КАМЕНІ Й МІНЕРАЛИ. Азбест Клас: силікати. Формула: Mg6(OH
КАМЕНІ Й МІНЕРАЛИ. Арагоніт Клас: карбонати. Формула:
КАМЕНІ Й МІНЕРАЛИ. Апатит Синоніми: спаржевий камінь
КАМЕНІ Й МІНЕРАЛИ. Антимоніт Синоніми: стибніт, сурм'
КАМЕНІ Й МІНЕРАЛИ. Аметист Синоніми: агат пурпурний,